Kochasz swojego psa i chcesz dla niego jak najlepiej. Prawidłowe odżywianie to klucz do zdrowia i długowieczności naszych pupili. Zbilansowana dieta dla psów dostarcza im niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych oraz witamin i minerałów. Dowiedz się, jak karmić psa, by niczego mu nie brakowało.
Z artykułu dowiesz się…
- Co oznacza zbilansowana dieta psa?
- Jak dobrać dietę dla psa?
- Co jest ważne dla polskich opiekunów w karmieniu psów?
- Jakie są najczęstsze błędy popełniane w żywieniu psów?
- Jakie są największe mity związane z żywieniem psów?
- Kiedy warto zdecydować się na dietetyka zwierzęcego?
Wybór właściwej diety dla psa to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką możemy zrobić dla swojego pupila. Zbilansowane posiłki zapewniają psu dobre samopoczucie i zdrowie, a to z kolei sprawia, że pupil może być po prostu szczęśliwy. Zrozumienie tego, jakie potrzeby żywieniowe ma pies, jest niezbędnym krokiem na ścieżce każdego świadomego opiekuna. Temat stosowanych u psów diet jest jednak dość kontrowersyjny. Istnieje wiele (często sprzecznych) informacji o sposobach żywienia, łączeniu składników, czy proporcjach jedzenia. W naszym artykule dzielimy się odpowiedziami ekspertów.
Dieta dla psów — modele żywienia czworonogów
Zbilansowana dieta dla psa to taka, która dostarczy mu wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Psy potrzebują aż 40 takich składników we właściwych ilościach i proporcjach.
Jako opiekun psa możesz zapewnić mu zbilansowaną dietę na kilka sposobów. Do wyboru masz jeden z kilku modeli żywienia czworonoga:
- dietę surową (BARF),
- dietę gotowaną (domową),
- gotowe karmy (mokre, półwilgotne, suche).
Każdy z tych modeli ma jednak swoje wady i zalety. Przykładowo karmienie psów surowym mięsem niesie ze sobą zagrożenie mikrobiologiczne. Jest ono wyeliminowane podczas stosowania diety gotowanej, ale oba modele obciążone są ryzykiem niedoborów różnych składników odżywczych. Prawidłowe zbilansowanie tego typu diet wymaga bowiem wiedzy i czasu ze strony opiekuna oraz stosowania właściwych suplementów diety. Niekwestionowaną zaletą obu powyższych sposobów karmienia psa jest jednak pełna kontrola nad tym, jakie składniki znajdą się w psiej misce. Często poleca się zatem takie posiłki w przypadku psów z niepożądanymi reakcjami na pokarm.
Pełnoporcjowe karmy gotowe zapewniają psom wszystkie niezbędne składniki odżywcze. To wygodne rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w domu, ale i podczas podróży z pupilem. Wśród produktów gotowych warto wybierać karmy dla psa o wysokiej jakości. Nie zawsze jest to jednak łatwe, gdyż producenci nie podają zwykle informacji takich jak np. strawność danej karmy dla psa.
Nagłe zmiany sposobu żywienia nie są wskazane. Jeżeli planujesz zmianę karmy lub całego modelu żywienia pupila, rozłóż ją w czasie. Okres tranzycji w przypadku większości psów powinien trwać od 7 do 14 dni. Brak właściwego podejścia może zakończyć się kłopotami żołądkowo-jelitowymi i niechęcią psa do danego posiłku, powstałą na bazie skojarzenia karmy ze złym samopoczuciem.
Chcąc urozmaicać dietę pupila, rozważ nagradzanie go owocami (np. borówkami, kawałkami arbuza) i warzywami (np. marchewką) albo dodanie do jego pokarmu odrobiny świeżych ziół (np. natki pietruszki).
Pobierz raport Zdrowie i profilaktyka psów i dowiedz się więcej
Jak karmić psa? Zasady doboru diety dla psów
Psy to najbardziej zróżnicowany pod względem wielkości (i wyglądu) gatunek na świecie. Producenci karm dla psów oferują zatem produkty zarówno dla ras małych, jak i średnich, dużych, czy olbrzymich. Dostępne są karmy dla psów białych, rudych, czy o czarnej sierści. Idąc dalej, spotkasz produkty dedykowane konkretnym rasom. Takie podziały wydają się ułatwieniem, nie zawsze są jednak konieczne. Czym zatem warto kierować się podczas doboru diety dla psów?
- Wiekiem — potrzeby żywieniowe psów różnią się na poszczególnych etapach ich życia. Podawanie pełnoporcjowej karmy dostosowanej do etapu życia psa jest kluczowe szczególnie w okresie szczenięcym. Szybko rosnące zwierzęta potrzebują większych ilości białka niż psy dorosłe. Ich dieta musi zawierać również niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 na odpowiednim poziomie.
- Wielkością rasy — psy ras małych potrzebują karmy, która jest bardziej skoncentrowana energetycznie niż czworonogi ras dużych. Wynika to z ich szybkiego metabolizmu i małej pojemności żołądków. Psy ras dużych i olbrzymich mogą natomiast skorzystać z karmy dla psów zawierającej składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie stawów jak glukozamina i siarczan chondroityny.
- Aktywnością — pies aktywny potrzebuje diety dla psów sportowych. Jego posiłki powinny być bogate w składniki odżywcze i zapewniać mu prawidłową regenerację po wysiłku. Karmy dla psów sportowych wspierają zdrowie stawów i mięśni czworonoga. Z drugiej strony istnieją psy, które mają mało ruchu lub wykazują tendencję do nadwagi. U takich psów rozważyć można karmę typu Light, która może pomóc w utrzymaniu idealnej kondycji ciała.
- Zdrowiem psa — podczas wyboru diety należy zwrócić uwagę na wszystkie specyficzne potrzeby żywieniowe swojego pupila. Mowa nie tylko o nietolerancji oraz alergii pokarmowej, ale także o innych problemach zdrowotnych. Na rynku zoologicznym znajdziesz dietę dla psów wspierającą zdrowie skóry i sierści lub prawidłowe funkcjonowanie stawów. Nie brakuje także produktów monobiałkowych lub o ograniczonej ilości składników, które przeznaczone są m.in. dla psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym. Jeżeli Twój pies cierpi z powodu niewydolności nerek lub innych chorób przewlekłych, nie zapomnij porozmawiać o jego diecie ze swoim lekarzem weterynarii. Konieczny może okazać się dobór specjalistycznej karmy weterynaryjnej.
Kiedy warto zdecydować się na dietetyka zwierzęcego?
W jakim momencie dobrze jest rozważyć wsparcie eksperta przy określaniu diety psa? Zapytaliśmy o to dr Olgę Lasek, specjalistkaę żywienia psów i kotów:
— Każdy opiekun psa bierze odpowiedzialność za jego życie, w tym za prawidłowe żywienie. Prawidłowe żywienie wpływa na wygląd, zachowanie, stan zdrowia i długość życia psa, a zatem błędy żywieniowe będą skutkowały pogorszeniem jakości życia. Na pewno dużo łatwiejszym sposobem żywienia jest stosowanie karm przemysłowych. Wybierając karmę pełnoporcjową dobrej jakości, podając ją według informacji na etykiecie i dokładnie odważając do miski, dostarczymy psu wszystkiego czego potrzebuje. Natomiast żywiąc sposobem domowym, należy stosować określony przepis, który powinien być różnorodny, zbilansowany dla konkretnego psa.
Samodzielnie komponowanie posiłków często wiąże się z wieloma błędami, głównie niedoborami składników pokarmowych, brakiem powtarzalności podawanej dawki, nieprawidłową ilością posiłku. Tutaj pomoc specjalisty wydaje się być bardzo zasadna. Warto również obserwować psa – jego sylwetkę, skórę i sierść, zachowanie oraz wydalany kał. Właściciel, który ma jakiekolwiek wątpliwości powinien szukać porady u specjalistów.
Jakie są największe mity związane z żywieniem psów?
Jednym z najczęściej powielanych mitów jest przekonanie, że sucha karma stanowi doskonały sposób na utrzymanie higieny zębów psów. Gryzienie twardych rzeczy wspiera wprawdzie mechaniczne ścieranie odkładającej się w pysku płytki nazębnej, jednak nie da się tego osiągnąć przy pomocy suchych granulek. Wręcz przeciwnie – sucha karma kruszy się podczas gryzienia, a resztki jedzenia zalegające między zębami stają się pożywką dla rozmaitych bakterii.
Kolejny mit dotyczy ryzyka przebiałczenia u psa żywionego dietą o wysokiej zawartości mięsa. Oczywiście nie można karmić zwierzaka wyłącznie mięsem – nie zawiera ono bowiem wszystkich składników niezbędnych w diecie domowego czworonoga. Jednak w przypadku zdrowych psów zbilansowana karma o wysokiej zawartości mięsa i pochodzącego z niego białka będzie najlepszym wyborem. Typowe objawy przypisywane mitycznemu „przebiałczeniu” (świąd skóry, łupież, powstawanie zacieków pod oczami) związane są najczęściej z alergią pokarmową.
Jak karmić psa i nie popełniać błędów?
Na początku warto podkreślić, że prawidłowy posiłek domowy lub BARF składa się z kilku, a czasami nawet kilkunastu różnych produktów spożywczych. Natomiast mieszanie karm i posiłków domowych lub dodatek mięsa powoduje, że wybrane składniki dostarczane są w nadmiarze, a innych zwyczajnie brakuje. Najczęściej w nadmiarze podawane są: białko, fosfor, tłuszcz, żelazo, natomiast brakuje wapnia, mikroelementów oraz witamin. Podawanie niezbilansowanej diety dla psów będzie skutkowało niedoborami poszczególnych składników odżywczych, co odbije się na zdrowiu czworonoga. Psy żywione “niedoborowo” mają często problemy z odpornością, a ich sierść staje się matowa i łamliwa.
Sprawdź naturalne suplementy na skórę i sierść
Dodatkowo mogą pojawiać się zaburzenia w funkcjonowaniu poszczególnych narządów np. wzroku. Szkodliwy jest również nadmiar niektórych witamin i minerałów w diecie psa, dlatego suplementacja powinna być dobrze przemyślana i dopasowana do metody żywienia czworonoga.
Najczęściej popełniane błędy w żywieniu psów to:
- karmienie szczeniaka karmą dla dorosłych psów,
- podawanie niezbilansowanej diety domowej lub surowej,
- zbyt częste i nagłe zmiany karmy,
- długotrwałe stosowanie karmy uzupełniającej zamiast pełnoporcjowej,
- nieprzemyślana suplementacja witaminami lub wapniem.
Rosnąca świadomość opiekunów psów w doborze diety dla psa
Wbrew pozorom i wspominanym mitom czy błędom żywieniowym właściciele przykładają coraz więcej uwagi do żywienia psów. Jak zauważa Dr Karolina Hołda, dietetyczka zwierzęca, która od dekady pomaga właścicielom psów w dbaniu o prawidłowe odżywianie czworonogów:
– Ponad 10 lat temu zgłaszali się do mnie na konsultacje żywieniowe wyłącznie właściciele psów rasowych mających poważne problemy zdrowotne, w tym dietetyczne. W porównaniu do tamtego czasu świadomość właścicieli psów i kotów bardzo wzrosła. Znacząca liczba osób umawia się na konsultacje żywieniowe i są to opiekunowie zarówno zwierząt rasowych, jak i nierasowych.
Rośnie również świadomość odnośnie dietoprofilaktyki – opiekunowie kontaktują się, aby upewnić się, czy na pewno dobrze karmią swojego podopiecznego, chcą go żywić jak najlepiej. Chętniej czytają, dokształcają się. Proszą też o pomoc w leczeniu nadwagi i otyłości u swoich zwierząt, co jest niesamowicie budujące, że dzięki edukacji ludzie wiedzą, że nadmierna masa ciała jest chorobą, którą trzeba leczyć, potrafią to rozpoznać i szukają wsparcia specjalisty, aby bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić ten proces.
Potwierdzają to również dane – jak wynika z raportu Zdrowie i profilaktyka psów i dowiedz się więcej 85% opiekunów stawia na zbilansowaną dietę u swojego psa. Dodatkowo na pytanie, na ile zgadzasz się ze stwierdzeniem: Zwracam więcej uwagi na jakość jedzenia podawanego mojemu psu, niż na moje własne, gdzie 1 oznacza “w ogóle się nie zgadzam”, a 5 “całkowicie się zgadzam”, 79% opiekunów odpowiedziało, że są bardziej ostrożni przy żywieniu pupili niż w przypadku ich samych. Nie oznacza to jednak, że nie popełniamy błędów.
Co może jeść pies? Podsumowanie
W diecie psa należy zadbać o właściwe ilości białka (aminokwasów egzogennych), tłuszczy, czy witamin i minerałów. Zapewnia to pełnoporcjowa karma gotowa lub dobrze zbilansowana dieta domowa, czy BARF. Dieta dla psów musi być dobrana do ich wieku i poziomu aktywności, a także do stanu ich zdrowia. Dodatkowo musi być zgodna z preferencjami psa związanymi ze smakiem, czy konsystencją karmy. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem weterynarii oraz dietetykiem weterynaryjnym. Współpraca ze specjalistami to dobry krok do poszerzenia swojej wiedzy i zadbania o zdrowie pupila.