Choroba psa to jedno z największych wyzwań opiekunów. Mimo rozwoju medycyny zwierzęcej, wraz ze wzrostem liczby psów, rośnie również ryzyko zachorowań. Częstotliwość występowania chorób jest bezpośrednio związana z rasą, wiekiem zwierzęcia, a także z czynnikami takimi jak stan utrzymania pupila, jego dieta i stosowana profilaktyka. Co warto wiedzieć o najczęściej występujących chorobach u psów?
Z artykułu dowiesz się…
- Jakie dolegliwości najczęściej dotykają psy w Polsce?
- Jakie są rodzaje alergii u psów?
- Jak na stan zdrowia wpływa wiek psa?
- Jakie problemy zdrowotne są charakterystyczne dla konkretnej rasy?
- Co można zrobić, żeby ograniczyć ryzyko zachorowań u psa?
Choroby psów – jakie występują najczęściej?
Podobnie jak ludzie, psy zmagają się z różnymi chorobami, a ich częstotliwość niełatwo przewidzieć. Niektóre czworonogi są bardziej narażone na zdrowotne dolegliwości, a są i takie, które przez całe życie mogą cieszyć się niezachwianym zdrowiem. Nie ma tutaj żadnej złotej zasady – może poza jedną, dość uniwersalną. Przede wszystkim warto zadbać o profilaktykę wykraczającą poza standardowe szczepienia, ale również stosować suplementowanie diety psa i dbanie o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Jako właściciele psów pierwszym krokiem przy dostrzeżeniu zmian w zachowaniu pupila powinien być kontakt z lekarzem weterynarii, wzbogacony o opanowanie i brak niepotrzebnej paniki, bo stres w niczym nie pomaga, a tylko promieniuje na naszego psa.
Według danych z raportu Zdrowie i profilaktyka psów z deklaracji opiekunów wynika, że aż 75% psów w Polsce zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi. Prawie 30% właścicieli przyznaje, że ich pies ma alergię i jest to najczęściej wymieniany aspekt chorobowy. Na drugim miejscu pojawiły się problemy układu pokarmowego (24%), a zaraz za nimi problemy behawioralne (20%).
Ale na tym nie kończy się lista wyzwań zdrowotnych. Właściciele psów wskazywali również na:
- choroby dermatologiczne, w tym skórne (ok. 20%)
- infekcje zapalne np. zapalenie spojówek, uszu (15%)
- choroby kości i stawów (14%)
- choroby pasożytnicze (12%)
- stany lękowe (11%)
Wśród odpowiedzi pojawiały się również wskazania na choroby serca (niedomykalność zastawki), niedoczynność tarczycy czy zespół zaburzeń poznawczych (demencja starcza).
Choroby przyzębia u psów
– Statystycznie chorobami przyzębia i zębów dotknięte jest między 44% a 63% wszystkich psów, u osobników powyżej trzeciego roku życia problem ten dotyczyć może nawet 85%. Problem dotyka głównie psy ras małych i miniaturowych takich jak maltańczyki, yorkshire teriery, chihuahua, sznaucery miniaturowe, pudle miniaturowe, pomeraniany. Jednak coraz częściej spotykany jest także u psów ras średnich i dużych. Nie tylko rasa ma znaczenie w chorobie przyzębia – występowanie chorób przewlekłych (np. cukrzyca, choroby nerek, wątroby) znacząco wpływają na gromadzenie się dużej ilości flory bakteryjnej w jamie ustnej, a tym samym tworzenie kamienia nazębnego – komentuje Anna Misztal-Kunecka, lek. wet., DentalVet.
Co 3 pies choruje na alergię
Alergia to powszechny kłopot nie tylko u ludzi. Coraz częściej pojawia się ona także u psów. Polega na nadmiernej, nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na występujące w środowisku lub pokarmie substancje, zwane alergenami.
Jakie są rodzaje alergii u psów?
Alergie można podzielić na pokarmową, gdzie dostarczamy alergenu wraz z dietą zwierzęcia drogą pokarmową. Wśród jej objawów częściej obserwuje się biegunki, wzdęcia, gazy, a rzadziej świąd.
Alergię środowiskową mogą wywołać zarówno czynniki wziewne np. pyłki traw, jak i czynniki kontaktowe np. alergia na roztocza lub dany proszek do prania, który używamy do czyszczenia legowisk. W przypadku alergii wziewnej może ona wystąpić sezonowo w zależności od rodzaju alergena. W alergii środowiskowej dominują objawy ze strony skóry typu: świąd skóry, zaczerwienienie, wtórne infekcje bakteryjne i grzybiczne skóry oraz uszu.
Jak pomóc psu alergikowi? Przede wszystkim poprzez przeprowadzenie wywiadu w gabinecie weterynaryjnym oraz w razie potrzeby przeprowadzeniu kilku dodatkowych badań w celu potwierdzenia diagnozy.
Jak rasa i wiek wpływają na ryzyko wystąpienia chorób u psa?
Nie tylko wiek, czy genetyka mają wpływ na to, jak często i na jakie choroby chorują nasze psy – sporo ma tutaj do powiedzenia także rasa czworonoga. Dla przykładu Labradory określane jako duże psy są bardziej obarczone ryzykiem wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów, niż mniejsze psy takie jak Jack Russell Terrier czy Cavalier.
– Biorąc pod uwagę rasę, rozbieżność chorób jest dość duża. Dla przykładu psy brachycefaliczne np. mospy, buldogi francuskie mają częste problemy z drogami oddechowymi. Psy dużych ras oraz szybko rosnące np. owczarek podhalański, owczarek niemiecki mogą być bardziej narażone na choroby układu kostnego, chociażby dysplazję. Pewne schorzenia związane są także z samą rasą. Tu jako przykład można podać psy rasy shar-pei, które mają skłonności do chorób skóry poprzez swoje fałdy skórne oraz amyloidozy nerek – wyjaśnia dr n. wet. Paulina Śliwowska z Pupilevet.
Nie bez znaczenia jest również wiek psa. U młodych zwierząt możemy częściej spotykać choroby zakaźne oraz alergie, natomiast starsze psy znacznie częściej chorują na choroby nowotworowe, kardiologiczne oraz zaburzenia endokrynologiczne. Warto podkreślić, że wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u naszego pupila. Wiele psów nie jest dostatecznie dobrze przebadanych oraz zdiagnozowanych, co wcale nie oznacza, że nie posiadają chorób.
Otyłość psów jako powszechna dolegliwość
Coraz więcej psów jest otyłych, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń układu ruchu. W USA otyłość stała się swego rodzaju epidemią i dotyczy około 50-55% zwierząt. Naukowcy wskazują na ścisły związek między otyłością a patomechanizmem rozwoju stanów zapalnych. Utrzymujący się stały podwyższony poziom prozapalnych interleukin u zwierząt otyłych predysponuje do wielu chorób przewlekłych, w tym do choroby zwyrodnieniowej stawów. U psów z nadwagą zaznacza się wyraźny wzrost liczby rozpoznań choroby nowotworowej (42%).
– Zwierzęta głównie tracą kończyny podczas chorób nowotworowych kości (osteosarcoma) oraz w wyniku wypadków. Odpowiedzią na to może być tworzenie protez drukowanych w technologii 3D, które znacząco przyspieszy cały proces powstawania sprzętu ortopedycznego oraz umożliwia drukowanie tylko części protezy – czasem ciężko upilnować zwierzę, które może zniszczyć, pogryźć protezę i wtedy takie rozwiązanie znacząco obniża koszty właściciela. Protezy tworzone w drukarkach 3D można indywidualnie dobierać pod potrzeby zwierzęcia, możemy dostosować materiały pod wagę oraz podłoże, po którym porusza się pies. Tak naprawdę nasz pupil zyskuje możliwość funkcjonowania praktycznie jak w pełni zdrowe zwierzę. – dopowiada lek. wet. Maciej Szczepański, Twórca protez dla psów z firmy Wimba.
Dowiedz się więcej z raportu Zdrowie i profilaktyka psów
Jak radzić sobie z chorobami psów?
Nawet najbardziej ostrożny i zaangażowany opiekun nie jest w stanie zagwarantować zdrowia swojemu psu i warto o tym wspomnieć, żeby mieć do siebie wyrozumiałość i nie obwiniać, gdy pupil zachoruje. Najbardziej skutecznym sposobem na to, aby uchronić psa od wszelkich dolegliwości zdrowotnych i jednocześnie ograniczać skutki problemów jest odpowiednia profilaktyka. Należy pamiętać o przeglądach zdrowia i wizytach w gabinetach weterynaryjnych (np. mierzenie temperatury, szczepienia przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym), bieżącym obserwowaniu zachowania psa, a także badaniu krwi i wykonaniu USG jamy brzusznej minimum raz na rok. Równie istotne jest zapobieganie chorobom pasożytniczych i pojawieniu się kleszczy przez takie działania jak specjalne obroże, czy środki przeciwko kleszczom i pchłom.
A jeśli decyzja o wyborze rasy psa jest jeszcze przed nami, dobrym pomysłem jest poświęcenie czasu na czytanie, z czym wiąże się dana rasa zwierzęcia i na jakie choroby jest narażona, żeby uniknąć kosztownego zaskoczenia w przyszłości.